mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 epiziotomia

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
maryanda
prichindelul V.I.P.
prichindelul V.I.P.
maryanda


Numarul mesajelor : 4615
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

epiziotomia Empty
MesajSubiect: epiziotomia   epiziotomia Icon_minitimeMar 15 Apr - 18:56:24

Epiziotomia este acea taietura chirurgicala facuta in zona perineului chiar inainte de expulzarea fatului, iar ea este facuta pentru a preveni rupturile vaginale, in special la prima nastere. Cei mai multi medici considera ca o incizie de acest fel se va vindeca mult mai usor decat o ruptura spontana. Exista insa studii recente care infirma aceasta teorie. Cercetarile au aratat ca femeile care au suferit rupturi spontane s-au recuperat mai repede si adesea cu mai putine complicatii decat plagile epiziotomice.
de Laura Zaharia


Cum se face?

Pentru ca nasterea sa aiba loc mai repede si pentru ca micutul tau sa vina pe lume cat mai sigur, este nevoie, de cele mai multe ori, ca aceasta mica incizie sa aiba loc. Medicul ginecolog taie stratul superficial al perineului, mai exact muschii dintre vagin si anus, in acest fel usurand travaliul si evitand ruperea spontana si necontrolata a muschilor. Daca dilatatia nu este suficienta, copilul este mai durduliu, este intors cu funduletul inainte sau umarul lui blocheaza nasterea, epiziotomia este (absolut) necesara. Medicul va anestezia zona si va taia cativa centimetri, care mai apoi vor fi cusuti cu multa atentie. De obicei, firele se resorb dupa cateva zile fara a mai fi nevoie sa fie scoase. Statisticile arata ca mai mult de jumatate dintre nasterile normale necesita epiziotomie. Timpul necesar vindecarii variaza de la femeie la femeie, insa, pentru majoritatea mamelor, recuperarea dureaza 2-3 saptamani, iar vindecarea completa aproximativ 6-8 saptamani.

Se poate evita?
O gimnastica activa a muschilor perineului inca dinaintea nasterii, cu aproximativ o luna, poate ajuta o femeie insarcinata sa evite aceasta incizie cu urmari destul de neplacute. Muschii devin mai elastici si se vor putea dilata mai usor in timpul nasterii.

Ingrijire speciala
Baile zilnice de sezut trebuie facute cu o mare delicatete, zilnic, timp de cateva saptamani, prin spalari cu sapun antibacterian, astfel incat zona respectiva sa fie in permanenta curata. Permanganatul de potasiu este un bun dezinfectant pe care medicii il recomanda, insa el poate fi inlocuit cu succes de ceaiul de sunatoare, galbenele sau musetel (sau toate amestecate) care ajuta la cicatrizarea cusaturii. Consulta-ti medicul curant daca nu te poti relaxa, durerea devine mai mare sau daca tumefactia creste. De asemenea, anunta-l imediat daca faci febra, caci poate fi un semn de infectie.
Sus In jos
https://mamici7prichindei.forumgratuit.ro/index.htm
alina diana
prichindelul somnoros
prichindelul somnoros
alina diana


Numarul mesajelor : 311
Varsta : 45
Localizare : targoviste,dambovita
Data de inscriere : 30/05/2008

epiziotomia Empty
MesajSubiect: Re: epiziotomia   epiziotomia Icon_minitimeMar 3 Iun - 13:34:21

eu am avut epiziotomie la claudia,sa vad acum care este treaba cu astia aici.
mi-e cam teama si ma gandeam la cezariana,ca vreau sa nasc cu anestezie si mi-e teama sa nu foloseasca astia forcepsul.......
la prima nastere am vorbit cu doctorul meu tot ce aveam pe suflet,aici e alta situatia!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
sevi_80
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit



Numarul mesajelor : 37
Varsta : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/07/2008

epiziotomia Empty
MesajSubiect: Re: epiziotomia   epiziotomia Icon_minitimeMier 30 Iul - 1:24:37

eu am avut epiziotomie la ambele sarcini ,la prima mi-am revenit mult mai repede in schimb la a doua nastere mi sa desfacut cusatura si mi=a fost tare greu.
mie mi sa refacut taietura prin spalari zilnice cu ceai de pelin si cu betadina
Sus In jos
alina diana
prichindelul somnoros
prichindelul somnoros
alina diana


Numarul mesajelor : 311
Varsta : 45
Localizare : targoviste,dambovita
Data de inscriere : 30/05/2008

epiziotomia Empty
MesajSubiect: Re: epiziotomia   epiziotomia Icon_minitimeMier 30 Iul - 3:50:47

offfffffff cred ca ai suferit mult de tot.
si eu sunt rea de carne si ma vindec mai greu si am avut si eu cateva probleme ca nu se mai vindeca si am cam avut de tras.
Sus In jos
Continut sponsorizat





epiziotomia Empty
MesajSubiect: Re: epiziotomia   epiziotomia Icon_minitime

Sus In jos
 
epiziotomia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Preconceptia, sarcina, nasterea :: Totul despre sarcina-
Mergi direct la: