mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cafeneaua mamicilor......22

In jos 
+12
beatrice2007
adriana_1
brigita
marilena84
aniram
lili
bobodeni06
alinagherman
raluca borzea
viviana
wolf miki
klaudya87
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30
AutorMesaj
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 11:25:48

buna seara brigi si o seara frumoasa si tie? Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 311766
Sus In jos
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 11:26:24

brigi sti ceva de claudia?ce a facut cu ayana?
Sus In jos
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 11:28:10

denis e bine se joaca cu tasu,si eu am intrat sa vb cu voii,dar din pacate am intrat tarziu si lumea sa dus la somn Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 409573
Sus In jos
aniram
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
aniram


Numarul mesajelor : 9613
Varsta : 39
Localizare : slatina
Data de inscriere : 20/07/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 12:13:45

Big hog! salutare fetele!
vali, ia iaurt mami! nu stiu de la ce e..popular se zice ca e de la par ca cica ii creste..adevarul e ca la cate arsuri am avut io pe gat is sus asa cum zici u, si nati si bb au iesit maimute Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174 la nati cel putin imi era frica ca va ramane paroasa asa... avea chiar si pe spatuc parisor Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174 si era neeeeeagraaaaaaaaaaaaa Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174 Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174 fara nas, ochi bulbucati...maimutica direct Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174 ..paranteza asta ra pt validarea mitului cu parul Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174
azi am o stare tare naspa... am si plans de draci... nu stiu ce naiba am... si bb e oparit rau la putulica.. mai am pudra..decat pudra ca eu ii dadeam cu apidermin (crema de fata) si nu se oparise deloc...acum daca il vezi...aproae ca are rana deschisa Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 499460 si nu am nici baaaani Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 499460

doamn,e ce o fi facut clau?... si io vazui intrebarea ei dar nu stiui ce sai raspund..ca bb nu face caca, el vomeaza dupa fiecare masa...dar dr a zis ca regurciteaza deci e ok.. e sanatos...

eu ma duc la nani acum..cel putin incerc..sa vad cum are chef vladut...ca pana acum nu a mai facut nazuri la somnic..dar ma gandesc ca il doare acolo ...
Sus In jos
http://www.aniramanid.blogspot.com
klaudya87
mamica jucausa
mamica jucausa
klaudya87


Numarul mesajelor : 22874
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/09/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 13:46:30

Am ajuns tarziu acasa....am de facut niste analize la fata si alea care mi le daduse pediatra mea...e posibil sa fie alergica la laptele de vaca...i-a facut o injectie si mi-a zis sa ii dau in continuare inca 3zile smecta...si sa ii fac orez pasat sa il dau asa fara sare fara nimik.si sa opresc supa sa nu ii mai dau momentan.tre sa fac analizele urgent ca sa stiu ce fac cu laptele si ma costa a proape 3mil tot ce am numai 2analize le am gratuite restul le platesc.ne auzim dim am intrat sa va anunt sa nu ma dati disparuta.noapte buna Big hog! Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 409573
Sus In jos
klaudya87
mamica jucausa
mamica jucausa
klaudya87


Numarul mesajelor : 22874
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/09/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 13:51:35

wolf miki a scris:
eu am o usturime pe gat,din stomac parca..nu stiu ce sa mai iau sa imi treaca... Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 804181 am sunat-o pe mama si cica ii creste par lui Luca Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 29174

are drepate vali....si sa nu le ai prea mult k o sa fie paros...poti sa bei lapte dulce sa iti mai treaca
Sus In jos
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *
beatrice2007


Numarul mesajelor : 3533
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 16:31:54

klaudya87 a scris:
Am ajuns tarziu acasa....am de facut niste analize la fata si alea care mi le daduse pediatra mea...e posibil sa fie alergica la laptele de vaca...i-a facut o injectie si mi-a zis sa ii dau in continuare inca 3zile smecta...si sa ii fac orez pasat sa il dau asa fara sare fara nimik.si sa opresc supa sa nu ii mai dau momentan.tre sa fac analizele urgent ca sa stiu ce fac cu laptele si ma costa a proape 3mil tot ce am numai 2analize le am gratuite restul le platesc.ne auzim dim am intrat sa va anunt sa nu ma dati disparuta.noapte buna Big hog! Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 409573

Claudia, am vazut ca ai probleme cu fata. Imi pare tare rau ca e bolnaviara. Da, este normal ca un copil sa faca caca si cand papa si la jumatate de ora sau mai tarziu. Insa nu e normal sa aiba diaree. S-ar putea sa fie vorba de intoleranta la lactoza sau poate fi vorba doar un dereglaj digestiv. Uite cauzele care pot duce la diaree: "In principal, diareea este cauzata de virusuri si bacterii. 40% dintre cazuri au la baza virusuri, iar 30-40%, bacterii. Dintre virusuri, rotavirusul este responsabil de 25% din cazurile de diaree acuta. Diareea bacteriana este cauzata de infectiile cu: Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter pylori si Shigella (aceasta bacterie este principala cauza a epidemiilor de diaree din crese).
Diareea mai poate aparea si ca urmare a infectiei cu paraziti intestinali (giardia lamblia este cel mai cunoscut parazit care provoaca aceasta boala), in urma intoxicatiei alimentare, dupa administrarea de antibiotice, in urma unei alergii alimentare sau din cauza unui deficit de enzime".
In orice caz, pentru ca sa fi linistita este bine sa faci testele de alergie, alea costa, intr-adevar, atat de mult. Ai facut bine ca ai fost la spital. Eu iti mai sugerez ceva. Sa incerci sa schimbi formula de lapte. Un lapte foarte bun este Novalac. Beatrice a avut reflux gastric, voma foarte mult, si a papat formula antiregurgitare dupa ce n-am mai alaptat-o, la recomandarea sefei de la neonato de la Spit. Grigore Alexandrescu, care ne-a fost pediatra pana la 2 ani. S-a dovedit a fi un lapte foarte bun. Exista si Novalac antialergic. Si cand ai probleme cu diaree, noi am avut in cateva randuri in cei doi ani, luam lapte antidiareic, inlocuind laptele normal. Si Beatrice cand facea diaree refuza sa manance. Dar ne tineam de ea cu formula antidiareica pana isi mai revenea si mai continuam dupa aceea cateva zile, dupa care reveneam la formula normala. Laptele antidiareic se poate introduce brusc, adica ii dai sa manace cat ii dai in mod normal, dar cand revi la laptele normal il introduci in cateva zile, adica in cel antidiareic pui 1-2 masuri de lapte normal in prima zi, a doua zi 2-3 masuri, scazand masurile de lapte antidiareic, si asa pana ajungi sa il inlocuiesti. Nu se reintroduce brusc pt. ca poate sa faca din nou diaree.
De asemenea, exista si formula anticonstipatie. Iti las un link cu formulele de lapte Novalac.

http://www.bebelusultau.ro/marca.php?resultpage=2&marca=Novalac

Iar despre Milupa, nu este prima oara cand aud de la parinti care au folosit ca au facut copiii alergii. La unii merge, la altii nu.
Ii doresc multa sanatate Ayanei, sper sa iti fie de folos informatia. Pupici!

P.S. Inca doua micute sfaturi. Sa ai grija la sterilizat si sa nu ii dai laptele preparat care a stat 30 minute. Il arunci daca nu-l mananca atunci. Este foarte toxic!
lol! Si inca un mic sfat. Renunta la orice idee de a-i da miere sau zahar pana la 1 an. Ideal este fără zahăr până la vârsta de un an, poate provoca obezitate, diabet şi carii. Iar mierea poate fi o potentiala sursa de spori de Clostridium botulinum care, in anumite conditii, produce toxina botulinica, iar aceasta poate provoca intoxicatii grave. Chiar daca este naturala, ea este conservata, in conserva poate sa fie o bacterie. Copilul e prea mic pt asa ceva. Este un risc. Iar mierea fiarta se transforma in zahar, pierzandu-si orice proprietate. Foloseste marul copt la piureul din fructe proaspete pentru a-i scadea aciditatea si a-l indulci. Ceaiul Baby Drink este un ceai pe care copiii il plac (anticolici), care este f dulce datorita continutului de lemn dulce. Pentru sucurile din fructe, daca totusi copilul il refuza datorita faptului ca sunt prea acrisoare, atunci se poate folosi praf de glucoza (se gaseste in farmacii). Se poate pune si in ceaiuri.
De asemenea si sarea. "Bebelusul nu stie si nu poate sa faca comparatie intre o mancare cu sau fara sare. Bebelusul are un sistem digestiv foarte fragil, iar rinichii sunt si mai fragili. Rinichii bebelusului nu pot sa proceseze cantitati mari de sare. Sarea provenita din alte surse decat cea naturala (din legume si fructe, lapte matern sau formula) pot sa distruga rinichii bebelusului si chiar sa provoace leziuni ale creierului. Este indicat sa nu introduceti sarea in alimentatia bebelusului inainte de 1 an. In primele 6 luni bebelusul are nevoie de mai putin de 1g/zi de sare pe care il obtine din laptele matern sau formula. Intre 7 si 12 luni cantitatea de sare creste in jur de 1 g. La varsta de 3 ani copii au nevoie in jur de 2 g de sare/zi".

Am scris atat de detaliat multe lucruri pentru ca am dorit sa le poata citi si cine nu stie despre asa ceva. Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 734677
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 22:34:24

Buna dimineta fetelor!
Am onoarea de a va servi cafeluta in aceasta dimineata! Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 554842

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 2960960270104891377S600x600Q85
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 22:41:18

Bine cladia ca ai fost la spital
.Sanatate multa la pitica si cum a spus carmen grija mare la cei dai ,daca are de mica asa probleme asa o sa aiba pana creste mare. Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 409573
Sus In jos
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:03:05

neata brigi ce faci? Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 554842
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:03:42

buna dimineata marinela ,hai la cafea Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 554842

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Royalam pus aparatul in functie pe cand vin fetele
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:04:17

buna marinela ,imi savurez cafeluta si ma pregatesc psihic sa incep sa fac mancarea Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 333142
Sus In jos
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:05:21

mersi de cafea Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 554842 ,ceti fac copii?ce vrei sa faci de mancare?
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:05:34

ma apuc sa fac alta cafenea pana se trezesc fetele!
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:06:09

Dragos e deja la joaca cu jucariile ,flori la tv la desene
Sus In jos
marilena84
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
marilena84


Numarul mesajelor : 3929
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2010

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:07:26

eu as vrea sa fac niste cornulete astazi dar trebuie sa stea sotu cu denis.deoarece daca il iau cu mine in bucatarie se ridica in picioare simi umbla la masina de spalat,sa invatat de imi deschide si usa de la aragaz Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 409573
Sus In jos
raluca borzea
mamica vorbareata
mamica vorbareata
raluca borzea


Numarul mesajelor : 34368
Varsta : 43
Localizare : agnita
Data de inscriere : 09/06/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:10:08

buna dimineata................mersi de cafea brigi............mie imi pica ochii in gur si tot eu trebuie sa m tarai in bucatarie sa imi fac cafea ca sotul nici vorba, mai bine nu bea...................eu ma tot gandesc ce tort sa imi fac...............cred ca unul cu piscoturi la rece................ma mai gandesc.
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitimeSam 29 Ian - 23:11:59

buna dimineata raluca! Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 554842

Va astept aicea ,bag cafeneaua asta la zugravit Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 333142


http://www.mamici7prichindei.com/t1925-cafeneau-mamicilor-23#359478
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: Cafeneaua mamicilor......22   Cafeneaua mamicilor......22 - Pagina 30 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cafeneaua mamicilor......22
Sus 
Pagina 30 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: cosul de gunoi :: arhiva 2010-
Mergi direct la: