mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Povesti cu talc

In jos 
AutorMesaj
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *
beatrice2007


Numarul mesajelor : 3533
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2008

Povesti cu talc Empty
MesajSubiect: Povesti cu talc   Povesti cu talc Icon_minitimeLun 7 Noi - 13:40:18

BUDDHA A SPUS:

Povesti cu talc Budha

De fiecare datac cand nu resimti suferinta la un rau care ti se face, tot atat de mult rau moare in
lume.”



Langa Tokyo traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i indrume pe cei tineri in
budismul Zen. Se spune ca in ciuda varstei inaintate, el putea infrange orice adversar.


Intr-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns in localitatea unde traia batranul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca
la lupta, astepta pana cand adversarul facea prima miscare si apoi contraataca cu viteza. Tanarul luptator nu pierduse inca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l invinga pentru a-si mari faima. Toti studentii erau impotriva luptei, dar batranul Samurai a acceptat provocarea.


S-au adunat toti in piata din centrul orasului, iar tanarul a inceput sa-l insulte pe Samurai. A aruncat cateva pietre in directia lui, l-a scuipat in fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pana si pe stramosii sai.
Timp de cateva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batranul ramanea impasibil.


La sfarsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.


Deceptionati de faptul ca maestrul primise atat de multe insulte si provocari, studentii l-au intrebat:


- Cum ai putut rabda atat de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, in loc sa-ti expui lasitatea in fata tuturor?


- Daca cineva vine la tine cu un dar si tu nu il primesti, cui apartine darul? intreba Samuraiul.


- Celui care ti l-a oferit, replica unul dintre discipoli.


- Ei bine la fel stau lucrurile si cu orice ura, manie, insulta sau invidie, spuse Maestrul. Cand nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a
purtat.
Sus In jos
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *
beatrice2007


Numarul mesajelor : 3533
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2008

Povesti cu talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   Povesti cu talc Icon_minitimeSam 12 Noi - 14:21:14

Oglinda lui Gandhi

Povesti cu talc GHANDI

Nu stiu daca este adevarat sau nu, dar se spune ca cineva l-ar fi intrebat pe Gandhi in legatura cu factorii care distrug fiinta umana si ca el ar fi raspuns:

Politica fara principii, placerea fara angajament, bogatia fara munca, intelepciunea fara caracter, afacerile fara de morala, stiinta fara umanitate si rugaciunea fara caritate.

Viata m-a invatat ca lumea este amabila daca eu sunt amabil; ca persoanele sunt triste daca eu sunt trist; ca toti ma iubesc daca si eu ii iubesc; ca toti sunt rai daca eu ii urasc; ca exista fete zambitoare daca eu le zambesc; ca exista fete amarate daca eu sunt amarat; ca lumea este fericita daca eu sunt fericit; ca lumea se supara daca eu ma supar; ca exista persoane recunoscatoare daca eu sunt recunoscator;

viata este ca o oglinda: daca zambesc, oglinda imi intoarce zambetul. Atitudinea pe care o am in fata vietii este aceeasi pe care viata o va lua fata de mine.

Cine vrea sa fie iubit, sa iubeasca!
Sus In jos
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *
beatrice2007


Numarul mesajelor : 3533
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2008

Povesti cu talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   Povesti cu talc Icon_minitimeMar 29 Noi - 7:12:56

> Aşa se functionează ! ! ! Povesti cu talc 804181 Povesti cu talc 804181 Povesti cu talc 804181
> Pachetul salvator U.E. – explicat foarte simplu.
>
> Vremea este mohorâtă într-un orăşel din Irlanda.Plouă şi toate străzile sunt goale.
> Vremurile nu sunt nici ele mai bune şi lumea cam trăieşte de pe zi pe alta.
> În aşa o zi se face că apare un turist german în orăşel, opreşte la un hotel, îi spune proprietarului că ar dori să înnopteze aici dar vrea să vadă mai întâi camerele. Iar drept gaj depune o bancnotă de 100 Euro. Proprietarul îi predă câteva din cheile camerelor.
> 1.Cum musafirul a urcat scările, hotelierul ia bancnota fuge la măcelar şi-şi plăteşte datoria.
> 2.Măcelarul ia cei 100 Euro fuge de-a lungul străzii şi-l plăteşte pe ţăran.
> 3.Tăranul ia cei 100 şi-şi achită datoria la depozitul asociaţiei ţărăneşti din orăşel.
> 4.Angajatul ia banii aleargă la cârciumă unde achită consumaţiile date pe credit.
> 5.Cârciumarul ia cei 100 Euro şi-l dă prostituatei de la bar pentru că şi ea a avut zile grele, după ce a oferit plăceri pe credit.
> 6.Femeia fuge la hotel şi plăteşte camera cu 100 Euro.
> 7.Hotelierul aşează bancnota pe tejgheaua de la recepţie, moment în care apare turistul, cere gajul înapoi şi pleacă pentru că nu i-a plăcut nici o cameră din cele la care a avut chei şi părăseşte orăşelul.
> DECI:
> Nimeni nu a produs nimic.
> Nimeni nu a câştigat nimic.
> Toţi participanţii au scăpat de datorii şi privesc din nou cu optimism spre viitor.
> Acum cel puţin aţi aflat cum funcţionează pachetul salvator al celebrei U.E.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Povesti cu talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   Povesti cu talc Icon_minitime

Sus In jos
 
Povesti cu talc
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» povesti pt copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: divertisment :: Divertisment: Umor, ciudatenii,informatii, inedite etc-
Mergi direct la: