mamici&prichindei

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  CalendarCalendar  

Distribuiți | 

Povesti cu talc

In jos 
AutorMesaj
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *

Numarul mesajelor : 3533
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2008

MesajSubiect: Povesti cu talc   Lun 7 Noi - 13:40:18

BUDDHA A SPUS:

De fiecare datac cand nu resimti suferinta la un rau care ti se face, tot atat de mult rau moare in
lume.”

Langa Tokyo traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i indrume pe cei tineri in
budismul Zen. Se spune ca in ciuda varstei inaintate, el putea infrange orice adversar.

Intr-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns in localitatea unde traia batranul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca
la lupta, astepta pana cand adversarul facea prima miscare si apoi contraataca cu viteza. Tanarul luptator nu pierduse inca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l invinga pentru a-si mari faima. Toti studentii erau impotriva luptei, dar batranul Samurai a acceptat provocarea.

S-au adunat toti in piata din centrul orasului, iar tanarul a inceput sa-l insulte pe Samurai. A aruncat cateva pietre in directia lui, l-a scuipat in fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pana si pe stramosii sai.
Timp de cateva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batranul ramanea impasibil.

La sfarsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.

Deceptionati de faptul ca maestrul primise atat de multe insulte si provocari, studentii l-au intrebat:

- Cum ai putut rabda atat de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, in loc sa-ti expui lasitatea in fata tuturor?

- Daca cineva vine la tine cu un dar si tu nu il primesti, cui apartine darul? intreba Samuraiul.

- Celui care ti l-a oferit, replica unul dintre discipoli.

- Ei bine la fel stau lucrurile si cu orice ura, manie, insulta sau invidie, spuse Maestrul. Cand nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a
purtat.

Hello Tweety
|

Sus In jos
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *

MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   Sam 12 Noi - 14:21:14

Oglinda lui Gandhi

Nu stiu daca este adevarat sau nu, dar se spune ca cineva l-ar fi intrebat pe Gandhi in legatura cu factorii care distrug fiinta umana si ca el ar fi raspuns:

Politica fara principii, placerea fara angajament, bogatia fara munca, intelepciunea fara caracter, afacerile fara de morala, stiinta fara umanitate si rugaciunea fara caritate.

Viata m-a invatat ca lumea este amabila daca eu sunt amabil; ca persoanele sunt triste daca eu sunt trist; ca toti ma iubesc daca si eu ii iubesc; ca toti sunt rai daca eu ii urasc; ca exista fete zambitoare daca eu le zambesc; ca exista fete amarate daca eu sunt amarat; ca lumea este fericita daca eu sunt fericit; ca lumea se supara daca eu ma supar; ca exista persoane recunoscatoare daca eu sunt recunoscator;

viata este ca o oglinda: daca zambesc, oglinda imi intoarce zambetul. Atitudinea pe care o am in fata vietii este aceeasi pe care viata o va lua fata de mine.

Cine vrea sa fie iubit, sa iubeasca!

Hello Tweety
|

Sus In jos
beatrice2007
* ajutor admin *
* ajutor admin *

MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   Mar 29 Noi - 7:12:56

> Așa se functionează ! ! !
> Pachetul salvator U.E. – explicat foarte simplu.
>
> Vremea este mohorâtă într-un orășel din Irlanda.Plouă și toate străzile sunt goale.
> Vremurile nu sunt nici ele mai bune și lumea cam trăiește de pe zi pe alta.
> În așa o zi se face că apare un turist german în orășel, oprește la un hotel, îi spune proprietarului că ar dori să înnopteze aici dar vrea să vadă mai întâi camerele. Iar drept gaj depune o bancnotă de 100 Euro. Proprietarul îi predă câteva din cheile camerelor.
> 1.Cum musafirul a urcat scările, hotelierul ia bancnota fuge la măcelar și-și plătește datoria.
> 2.Măcelarul ia cei 100 Euro fuge de-a lungul străzii și-l plătește pe țăran.
> 3.Tăranul ia cei 100 și-și achită datoria la depozitul asociației țărănești din orășel.
> 4.Angajatul ia banii aleargă la cârciumă unde achită consumațiile date pe credit.
> 5.Cârciumarul ia cei 100 Euro și-l dă prostituatei de la bar pentru că și ea a avut zile grele, după ce a oferit plăceri pe credit.
> 6.Femeia fuge la hotel și plătește camera cu 100 Euro.
> 7.Hotelierul așează bancnota pe tejgheaua de la recepție, moment în care apare turistul, cere gajul înapoi și pleacă pentru că nu i-a plăcut nici o cameră din cele la care a avut chei și părăsește orășelul.
> DECI:
> Nimeni nu a produs nimic.
> Nimeni nu a câștigat nimic.
> Toți participanții au scăpat de datorii și privesc din nou cu optimism spre viitor.
> Acum cel puțin ați aflat cum funcționează pachetul salvator al celebrei U.E.

Hello Tweety
|

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Povesti cu talc   

Sus In jos

Povesti cu talc
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: divertisment :: Divertisment: Umor, ciudatenii,informatii, inedite etc-
Mergi direct la: