mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?

In jos 
+9
emidiaconu
Mirela
dana
mihaela83
alina_daniela1983
brigita
mirumati
maryanda
Andreea Juhos
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Andreea Juhos
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
Andreea Juhos


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 30/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeDum 30 Mar - 12:34:52

Se spune ca familia ,doar familia are un rol important in educarea copiilor, dar parerea mea este ca familia in cei 7 ani ii invata ce este respectul, buna cuviinta si compasiunea celui de langa ei, iar scoala ii formeaza si ii andruma pe calea cea buna, spre o cariera ,si cum sa se descurce in viata.
Sus In jos
maryanda
prichindelul V.I.P.
prichindelul V.I.P.
maryanda


Numarul mesajelor : 4615
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeDum 30 Mar - 20:43:52

sunt intru torul de acord cu tine adreea
Sus In jos
https://mamici7prichindei.forumgratuit.ro/index.htm
Andreea Juhos
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
Andreea Juhos


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 30/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeLun 31 Mar - 0:31:18

Astept si alte pareri si poate sa dezvoltam unpic acest subiect ,daca nu va deranjeaza pupici pupici pupici pupici
Sus In jos
Andreea Juhos
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
Andreea Juhos


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 30/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMar 1 Apr - 3:33:30

nu aveti nimic de adaugat pe acest subiect? Ce spuneti de comportamentul celor 3 agresoare din Bucuresti si ce pedeapsa ar merita?
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMar 1 Apr - 8:31:18

La subiesctul asta ar fi de povestit...Dar cert e ca scoala nu mai e ce a fost. Acum copiii conduc profesorii, nu invers. Am auzit un caz la o scoala din Bacau, unde parintele s-a dus la profesor si i-a facut scandal ca de ce i-a dat nota mica copilului lui, ca i-a stricat media generala. Nu conteaza ca odrasla nu a stiut nimic, trebuia sa ii puna nota 10 ca sa nu ii strice media. Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  409573 Pai asa unde ajungem? La ce sa mai trimitem copiii la scoala? Doar ca sa aiba unde petrece timpul?
Oricum, scoala romaneasca mai are multe de schimbat. Daca e sa o iei pe partea cealalta, e mult prea multa materie, prea multe teme...Noi am fost plecati anul trecut din tara, am venit acum o luna, si Miruna a fost la gradinita acolo. Ce facem noi in clasa 1 ei fac in clasa a 3-a si a 4-a. Miruna doar desena si se juca toata ziua. Singurul lucru bun a fost ca a invatat o limba straina. Cand ii povesteam educatoarei ce facea Miruna la gradinita aici, la gupa mijlocie, a zis ca asa ceva nu se face la varste asa mici. Ca le umplem capul cu prea multe, si in final nu raman cu nimic. Acum, cine are dreptate, noi sau ei...nu stiu. Cert e ca scolile noastre trebuie sa schimbe multe lucruri.
Andreea, cele 3 agresoare...hmm...eu daca as fi fost in locul mamei fetitei agresate, cred ca le-as fi facut si lor aceleasi lucruri, sa vada pe pielea lor cum e. Pai cum, eu imi trimit copilul la scoala sa invete si vine acasa mutilata si slutita? Am inteles ca nici macar nu au fost exmatriculate, doar li s-a scazut nota la purtare. Asta e, traim in Romania.
Sus In jos
Andreea Juhos
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
Andreea Juhos


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 30/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMar 1 Apr - 10:45:51

Problema este ca parinti nu sant unit , si scoala are si ea vina ei . Sa va povestesc ceva ,nu degeaba am deschis acest subiect,ma aflu si eu la randul meu antro situatie asemanatoare ,adica fetita mea din clasa 1 are un coleg care este un copil problema ,de 2 luni o bate zi de zi ,iar saptamana trecuta joi a luat un cutit din catedra anvatatoarei si a alergat fetele prin clasasi a dato pe fetita mea cu capul de banca si cu piciorul an burta , m-am dus la scoala vineri si am stat de vorba cu anvatatoarea ,a spus ca nu are ce sa ai faca ,eu am scos baiatul afara din clasa si lam trimis acasa dupa parinti ,din pacate nu am avut cu cine sa vorbesc si tatal era la fel ca si copilul, eu am refuzat sa mai las fata la scoala pana nu se rezolva problema , si daca se mai atinge de copilul meu al arunc pe scarile scoli si nu al mai las sa intre an scoala . Sant un parinte activ an aceasta scoala si am cerut cadrelor didactice sa asi faca treaba ca daca nu o sa se vada la televizor
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeVin 6 Iun - 3:35:39

In primul rand profesorii trebuie sa fie educati ca sa deie educatie ei.
Sa va povestesc ce am patit eu.A trebuit sa merg la scoala ca sa-l inscriu pe Florinel in clasa a 5-a ,ca trebuie examen pt clasa engleza intesiv.Ma duc la secretariat sa intreb cum trebuie facuta cererea,le-am cerut o foaie si un pix,foaie mi-a dat si pix nu au vrut si mi-a raspuns una dintre doamne ca nu as vrea si cererea sa mi-o scrie?sa ma duc acasa sa scriu cererea si sa o trimit.Noroc ca nu stau departe.Ma indignat ce am patit ,trebuia sa raspund si eu cum a vorbit si ea dar am prea mult respect pentru oamenii mai invarsta stiu ca nu este frumos.
Si atunci ce asteptam sa ne educe copii daca ele nu sunt educate si au o varsta .
Sus In jos
alina_daniela1983
prichindelul somnoros
prichindelul somnoros
alina_daniela1983


Numarul mesajelor : 389
Varsta : 41
Localizare : medgidia
Data de inscriere : 14/06/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeSam 28 Iun - 0:13:48

Ce parere aveti despre parintii care-si trimit copii la meditatie din cls1?
Sus In jos
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeSam 28 Iun - 0:24:46

mi se pare o prostie alina,lucrul asta;pai daca ii pui meditator in clasa 1...in clasa a 12a ce mai faci? sau ce faci...ii pui meditator doar de dragul de a da niste bani aiurea?poate copilul se descurca si fara meditatii
sincera sa fiu,eu am facut meditatii abia in clasa a 12a,inainte de bac;e adev ca am facut si in clasa a 9a dar doar pe vara....si asta pt ca la matem ma lasase corigenta diriginta.aveam o profa de matem in bloc la mine,am vb cu ea sa facem cateva sedinte (ma gandeam k stau eu prost cu matem dar n-a fost asa;diriga avusese boala pe mine in primul an de liceu);am luat corigenta,iar dupa aceea eram cea mai buna in ochii dirigai :P:P
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
maryanda
prichindelul V.I.P.
prichindelul V.I.P.
maryanda


Numarul mesajelor : 4615
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeSam 28 Iun - 11:20:37

dar despre scoala dupa scoala ce parere aveti?
Sus In jos
https://mamici7prichindei.forumgratuit.ro/index.htm
dana
prichindel de sase stelute
prichindel de sase stelute
dana


Numarul mesajelor : 14578
Varsta : 46
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 20/07/2009

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMar 24 Aug - 21:40:23

mai eu i-am facut lui silviu meditatie in cls a -4-a doar pe primul semestru pt ca a avut cate un invatator in fiecare an ,lucru care l-a derutat si o luase razna si am simtit eu ca trebuie sa-l ajut cu orice pret si nu consider ca am facut rau ,,,i-am intins o mana de ajutor copilului meu atunci cand avea nevoie de ea ,pana si-a revenit putin idee
acum in clasa a -5-a tare i-as face la matematica si la engleza dar sa vad cum stau cu banii ,,,si asta pt ca il simt eu nebazat pe el la aceste 2 materii

cat despre scoala dupa scoala ,,,ce sa spun ?nu e un lucru rau daca nu sunt prea multe scoli sa-l zapaceasca de tot ,,,,de exemplu mie mi se pare ideal sa ai 2 facultati pt ca in acest fel ai mai multe sanse la un job in zilele noastre cand job-urile bune sunt pe cale de disparitie ,,,dar ideal ar fi sa le poti face in paralele si nu una dupa alta pt ca pierzi ani din viata si nu e o solutie sa stai toata viata s-au jumatate din ea pe bancile scolii
Sus In jos
Mirela
prichindelul zambaret
prichindelul zambaret
Mirela


Numarul mesajelor : 531
Varsta : 46
Localizare : Rm-Sarat
Data de inscriere : 26/06/2010

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 1 Sept - 6:37:36

ma eu ce parere sa am despre meditatie ;;daca copilului nu -i este aminte sa invete sau nu il duce mintea decit atit cit poate el degeaba faci atita meditatie cu el ca el atita poate sa ducael atita duce si eu merg pe o premiza .......parinti destepti copiidestepti.............
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 1 Sept - 10:23:10

eu nu i-am dat niciodata medatiatii ,nu a fost nevoie!pe vremea noasttra luai mediatatii cand ajungeai sa dai la facultate si atuncea rar auzeai ca ia cineva meditatii!acuma e o moda !
Vorba ta mirela daca nu-l duce mai mult pe copil capul poti baga cu palnia mai mult?
E foarte bine dana daca iti pemiti si vezi ca a avut vreun rezulta meditatiile!
Si asa timpul copiilor e foarte scurt ,au u program foarte incarcat ,abea isi termina temele si sa invete dar sa-si mai fac timp sa mearga la meditatii!
Mai sunt si profesori smecheri ca asteapta copii sa mearga la meditatii si nu -i preda bine la copii ca ii asteapta acasa ca sa le explice .au fost cazuri ,am auzit ca au facut asa ceva!
Daca o sa mearga Flori la facultate si o sa aiba nevoie de meditatii am sa-l dau la un profesor de nivel inalt ca sa fiu sigura ca investec bine banii !
Sus In jos
dana
prichindel de sase stelute
prichindel de sase stelute
dana


Numarul mesajelor : 14578
Varsta : 46
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 20/07/2009

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 8 Sept - 11:08:27

nu mi-am permis brigi ,,dar am facut imposibilul pt ca am simtit ca are nevoie de ajutor iar premiza mirelei este total eronata ,,nu are nici o legetura cum a fost parintele de destept in scoala ,,,s-au ce sanse a avut el in viata,,,,,,,parintii traiesc intr-un anumit timp si au acces la informatii atat cat le permite perioada respectiva iar copii au acces la alte informatii ,,din ce in ce mai vaste ,,,,mai cantitative ,,,,au alte oportunintati si li se deschid cu totul si cu totul alte orizonturi ,,,,,total eronat ,,,,nu sunt deloc de acord cu faptul ca desteptaciunea ori inteligenta sunt ereditare ,,,,si cred ca nu sunt singura care gandeste asa,,,,,,dovada sta nr mare de vedete si oameni de arta ,,,oameni de stiinta care provin din medii rurale si din familii de tarani cu f putina carte ,,ori chiar fara carte ,,,,,,deci ,,,,,,
Sus In jos
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeJoi 9 Feb - 2:40:21

ne pregatim si noi de scoala..daria v-a merge in clasa 1 ..
Sus In jos
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeJoi 9 Feb - 2:54:00

felicitari si multa bafta Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  668926 la cat mai multe FB-uri .... ca parca asta e notarea acum
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeDum 26 Aug - 8:05:58

mai e un pic si incepe scoalaaaaaaa Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  804181 :www.28:
Sus In jos
cosminik
prichindelul familiarizat
prichindelul familiarizat
cosminik


Numarul mesajelor : 2761
Varsta : 41
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 01/08/2009

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeDum 26 Aug - 10:00:12

da incepe scoala si ne trebuie o gramada de lucruri Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  409573
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeLun 27 Aug - 21:29:32

si dragos merge la scoala dar la clasa 0 lol!
va dati seama ca inca nu au nimica pregatit si mai sunt nici 3 septamani Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  804181
Sus In jos
adriana_1
prichindel de patru stelute
prichindel de patru stelute
adriana_1


Numarul mesajelor : 12583
Varsta : 40
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 30/05/2009

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMar 28 Aug - 1:08:36

care 3 sapt brigi?
1 sapt jumate mai este..
pe 10 septembrie incepe scoala
Sus In jos
oluca
prichindelul zambaret
prichindelul zambaret
oluca


Numarul mesajelor : 565
Varsta : 45
Localizare : brasov
Data de inscriere : 23/02/2012

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 29 Aug - 5:23:49

asa e ,anul asta scoala incepe pe 10 sept
eu i-am cumparat cateva lucruri lui stefan si deja s-au dus 200lei si mai am de cumparat...
plus ca tb sa-i fac si analizele ...
Sus In jos
oluca
prichindelul zambaret
prichindelul zambaret
oluca


Numarul mesajelor : 565
Varsta : 45
Localizare : brasov
Data de inscriere : 23/02/2012

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 29 Aug - 5:27:58

referitor la subiectul inceput eu sunt de parere ca scoala/gradinita te si formeaza dar te si prosteste
rolul nostru ca parinti e sa-i facem pe copii sa discearna intre lucrurile bine si cele mai putin bune

de ex:am iesit intr-o sera cu stefan in parc si eau acolo doua fetite de clasa 1 care discutau despre sex oral.... evil
va dati seama ce am simtit cand m-am gandit ca si stefan va merge maine poimaine la scoala si va auzi acele discutii vrand-nevrand si ca nu voi putea sa-l protejez la nesfarsit de lucrurile mai putin placute
Sus In jos
oluca
prichindelul zambaret
prichindelul zambaret
oluca


Numarul mesajelor : 565
Varsta : 45
Localizare : brasov
Data de inscriere : 23/02/2012

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeMier 29 Aug - 5:31:35

nu vom putea sa fim tot timpul laturi de copiii nostri si sa-i ferim de discutiile,comportamentul neplacut si nu in ultimul rand nesimtirea care se manifesta in randul copiilor
sper doar ca o sa fiu o mama care va putea sa-si indrume copilul si sa-l fac pe el sa aleaga ce e mai bine pt el,sa poata sa faca diferenta si sa aleaga corect intre bine si rau
EL sa poata fi capabil sa faca lucrul asta ,nu sa i-l impun eu
Sus In jos
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeLun 3 Sept - 1:27:36

da,e greu cu copii in ziua de azi...eu am trei si sunt cu nervii la pamant ca nici nu stiu cum sa fac sa fie bine...
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitimeLun 3 Sept - 5:59:54

de lucruri neplacute se vor lovi tot timpul.
eu ma gandesc cu spaima ,merge Dragos la 6 ani intre cei de 18-19 ani ,e Liceu unde merge in clasa 0 va dati seama ce limbaj o sa aiba si acuma e colorat ,atunci va fi curcubeuuuuuuuuuuu Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  804181
Sus In jos
Continut sponsorizat





Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Empty
MesajSubiect: Re: Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?    Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?  Icon_minitime

Sus In jos
 
Scoala are un rol important in viata copiilor nostri?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» incepe scoala
» In mintea copiilor!
» vara copiilor nostrii
» Pentru parasirea copiilor din tara
» Cumpara o viata!!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Prichindeii nostri :: Prichindeii scolarei-
Mergi direct la: