mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Pentru parasirea copiilor din tara

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Gia79
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
Gia79


Numarul mesajelor : 136
Varsta : 44
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/08/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeJoi 11 Sept - 8:25:17

Fetelor va scriu aici ce am patit.Sa nu patiti si voi.Fetita mea o plecat in stainatate cu bunicii,mai exact in Grecia in vacantza.Stiam ca trebuie pasaport al copiilului si act de la notar.I-am facut pasaport am platit 1 milion,am fost la notar cu sotul trebuie sa fie ambii parintii,am facut imputernicire,am platit 50 de lei.Am zis ca totul ii in regula.Cand au ajuns in vama la Stamora-Moravitza surpriza.Trebuia CAZIERUL unuia din bunicii sa nu aiba atecedente penale sau se fii ocupat cu ilegalitati de copii.Cand au auzit parintii mei sa moara.Pana la urma i-au lasat sa treaca cu spaga.Asa ca daca va lasatii copii sa iasa din tara cu bunicii sau unchii,matuse,etc va trebuie:
-pasaportul copiilulu 100 lei
-declaratie de la notar 50 de lei
-cazier al unuia din insotitori care nu stiu cat costa
Si sigur nu o sa aveti probleme la vama cu copii
Sus In jos
Cris
prichindel de trei stelute
prichindel de trei stelute
Cris


Numarul mesajelor : 12197
Varsta : 41
Localizare : tg-mures
Data de inscriere : 22/07/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeMier 17 Iun - 17:43:41

ca la noi la nimeni,va spun eu.
pai sotul o venit aici cu cateva luni inaintea noastra asa ca am pregatit pasapotul pt mamaruta(individual), declaratia sotului la notar , ca ii de acord sa o scot din tara si la drum. ei la aeroport in bucuresti m-au puricat de acte de m-au rupt.unde-i sotul? de ce? ne asteapta? certificat de casatorie, certificate de nastere(al meu si a lui Carla) . la un moment dat tot dosarul meu cu acte era insirat la ghiseu,Carla fugea si eu dupa ea (atunci avea 1an si 4 luni) incercam sa adun acte sa ii arat ce ii trebuie. asta-i comedia de la noi. aici am aratat pasapotul ei , buletinul meu si pace , m-au chemat din coada randului ca sunt cu copil si au stiut exact ce au de verificat. in Romania nu stiu ce au de verificat.....varza
Sus In jos
piciulici angela
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
piciulici angela


Numarul mesajelor : 4275
Varsta : 35
Localizare : FOCSANI
Data de inscriere : 19/08/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeJoi 23 Iul - 2:09:09

traim in romania si asta ne ocupa tot timpul...vroba lui mircea badea ca bine le zice
Sus In jos
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeJoi 5 Noi - 2:40:43

Cristina, sa inteleg ca trebuie sa-i fac pasaport Irinei??? tati e posibil sa plece pana la sfarsitului anului in Italia,iar daca merg toate bine o sa plec si eu cu pitik dupa el .... in momentul asta habar n-am ce acte imi trebuiesc,in afara de pasaportul pt mine si tati.
auzisem candva k copilul e trecut pe pasaportul unui din parinti sau amandoi ....
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
Cris
prichindel de trei stelute
prichindel de trei stelute
Cris


Numarul mesajelor : 12197
Varsta : 41
Localizare : tg-mures
Data de inscriere : 22/07/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeVin 6 Noi - 10:11:08

da Mihaela se poate si asa . poti sa faci si asa dar poti sa ii faci si pasaport individual Irinei si asta zic eu ca ii mai bine pt ca oricare din voi poate parasi tara cu ea si cu procura facuta la notariat . procura se face in 2 exemplare si este valabila doar pt anul in curs(asa cred) dar fara asta sub nici o forma nu treci. acum daca nu sunteti casatoriti si Irina este pe numele tau nu are nevoie decat de pasaport individual sau o poza si datele ai in pasaportul tau. procura ma costat pe mine 36 de lei anul trecut,anul asta nu am avut nevoie
vei mai avea nevoie de o adeverinta din care sa rezulte ca Irinei i-au fost faxcute toate vaccinurile specifice varstei si ca este clinic sanatoasa, carnetul de sanatate si carnetul de vaccinuri. certificate de nastere, certificat de casatorie, buletin, cam atat cred . daca imi mai amintesc ceva iti scriu. si iti recomand sa ii faci Irinei o asigurare medicala inainte de a pleca
Sus In jos
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitimeVin 6 Noi - 13:03:05

cris - noi suntem casatoriti cu tot tacamanul ..... deci tre sa mergem la notariat sa facem procura neaparat;tu zici k asta ar fi valabila doar in anul in curs .... pai si daca tati pleaca acum si eu la primavara,degeaba mai fac procura ... din 2009 mai e un pic

totusi ..... k sa iesi din tara noastra iti trebuiesc o caruta de acte Pentru parasirea copiilor din tara 386101 Pentru parasirea copiilor din tara 386101
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
Continut sponsorizat





Pentru parasirea copiilor din tara Empty
MesajSubiect: Re: Pentru parasirea copiilor din tara   Pentru parasirea copiilor din tara Icon_minitime

Sus In jos
 
Pentru parasirea copiilor din tara
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Prichi' Club :: Legislatie-
Mergi direct la: