mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ajutati un ingeras!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeLun 15 Dec - 13:21:06

Buna ziua
Nu am mai intrat de mult pe forum, dar acum incerc prin toate mijloacele sa imi ajut ingerasul.
Pentru cei care nu stiu, Mathias s-a nascut cu o malformatie congenitala numita ABS (sindrom brida amniotica). Adica nu are palma stanga. In timpul sarcinii, undeva intre 3 si 9 saptamani, s-au desprins niste fasii din placenta care i-au infasurat manuta si au impiedicat-o sa se dezvolte. La ecograf nu s-a vazut nimic, cu toate ca faceam in fiecare luna.
Am fost anul trecut la dl. dr. Burnei, de la Marie Curie, care l-a consultat si ne-a spus sa mai asteptam 1 an, copilul fiind prea mic pentru o interventie. Anul acesta am fost din nou si ne-a programat la operatie. In prima faza va avea nevoie de operatia de elongatie (alungire) a antebratului, stanga fiind cu 1,5 cm mai scurta decat dreapta. Asta necesita niste suruburi introduse in oase ca sa le forteze sa creasca. Va trebui sa stea cu suruburile acelea cateva luni. Apoi ii va reconstrui podul palmei si...cam atat, Mati neavand nici un os de care s-ar putea lega sa ii construiasca si degetele. Dupa aceste interventii (nu vor fi doar 2, i se vor face in trepte) . Apoi va avea nevoie de o proteza mioelectrica, care costa in jur de 25 000 euro (depinde de la caz la caz, se face prin comanda speciala).
Totul va costa in final in jur de 35-40 000 euro, bani pe care noi nu ii avem.
Am fost la Romantica Tv, la Supravietuitorii, dar sincer...fara nici un rezultat. Contul a ramas gol. Doar prietenii ce ne-au mai ajutat, dar tot este prea putin pentru cat avem noi nevoie.
Am scris si la Povestiri Adevarate dar...fara nici un rezultat pana acum. Ori nu au primit mesajul ori...Dar eu sunt perseverenta si mai incerc. Inamicul nostru este timpul! Deja mai avem cateva luni si avem nevoie de o parte din bani, bani care pentru noi sunt...cam multi.
Directoarea de la Centrul Daniel, unde facem kinetoterapie, deoarece muschiul trebuie sa fie pregatit pentru operatii (cele care sunt din Bacau poate stiu de centrul acesta), ne-a promis ca ne ajuta, in sensul ca saptamana viitoare va trimite actele lui Mathias la un spital din Elvetia, care este, paradoxal, mai ieftin decat in Romania. De exemplu, o proteza mioelectrica costa acolo in jur de 15 000 euro.
Incerc pe toate caile sa imi ajut puiul sa fie cat de cat normal. Mi-e groaza ca anul viitor va intra in colectivitate si...nu stiu cum va fi si cum se va descurca.
Miercuri vom merge la Gala Unicef, poate...sper...sa rezolvam cate ceva prin Unicef, desi multi mi-au spus ca...slabe sanse, ca Uniceful ajuta doar copiii saraci din tarile defavorizate. Dar...incercarea moarte n-are. Emisiunea va fi difuzata sambata, la Realitatea TV.
Imi este foarte rusine ca trebuie sa apelez la oameni asa, dar as face orice sa imi ajut puiul sa fie normal.
Pentru cei care doresc sa ne ajute:(nu neaparat cu bani, poate cu o adresa...un nume..un sfat...ceva)
LEI: RO27RZBR 0000060010993305
EURO:RO48RZBR 0000060010993315
USD: RO18RZBR 0000060011161956
RAIFFEISEN BANK
Titular: Teodoru Raluca
Bacau
Tel: 0747 48 44 77
Va multumesc!


El e Mathias, pentru cei care nu il stiu
Ajutati un ingeras! DSC00002
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeVin 19 Dec - 11:13:39

Buna seara
Am intrat sa va zic ce am facut la Bucuresti. Emisiunea va fi difuzata sambata, 20 decembrie, ora 19:30, pe Realitatea Tv.
Vreau sa va spun ca Andreea Marin nu e deloc asa cum se spune...am rugat-o in timpul emisiunii, cat cantau niste copii (ea se asezase langa mine), sa ramana 2 minute dupa filmare. A zis ca da. Dupa ce s-a terminat, a venit ea la mine si mi-a spus sa o astept putin, sa isi dea jos microfonul si casca si vorbim. Dupa ce s-a terminat toata agitatia cu poze, interviuri...etc a venit la noi si am stat de vorba. I-am povestit de Mati, mi-a dat adresa ei personala de mail si mi-a zis sa ii scriu la inceputul lunii februarie (ca pana atunci nu e in tara) toata povestea. Ea o sa vada cam ce contracte va avea in 2009 si va incerca sa faca publica povestea. O sa ii dau tot atunci si adresa site-ului lui Mathias (acum e in constructie) si ea o va posta pe blogul ei si pe toate site-urile cu care colaboreaza. Si ea a zis sa incercam sa facem publica povestea, sa il vada pe Mati cat mai multi oameni cu bani. A zis ca si pe site-ul ei intra multi oameni, din diverse categorii sociale. Sa speram ca vom reusi sa facem ceva...
Ajutati un ingeras! DSC00017

Ajutati un ingeras! DSC00015
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMier 7 Ian - 8:02:02

http://mathias.medic-de-familie.info/.htm
Aici puteti vedea povestea lui Mati si poze cu el. Si, daca vreti, puteti da mai departe...
Sus In jos
cameliafrunza
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
cameliafrunza


Numarul mesajelor : 190
Varsta : 45
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/12/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMier 7 Ian - 9:28:24

Draga mirumati,
Se intampla ceva cu link-ul. Nu merge. Mai trimite-l odata pentru ca as vrea sa-l trimit la scoala (sunt prof.). Poate reusim sa mobilizam copii.
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMier 7 Ian - 11:43:02

http://mathias.medic-de-familie.info
Incearca acum. Si multumesc mult de ajutor! Ajutati un ingeras! 311766
Sus In jos
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMier 7 Ian - 11:58:43

nici eu nu pot intra....
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMier 7 Ian - 12:10:58

Nici pe al doilea nu puteti intra?
Aaaaa, acum am inteles...are trafic limitat...nu stiu de ce...si azi a fost depasit nr. de vizitatori.
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeJoi 8 Ian - 3:43:02

www.mathiasandrei.com
Am pus site-ul pe alt host, din cauza ca acela avea trafic limitat.
Sus In jos
cameliafrunza
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
cameliafrunza


Numarul mesajelor : 190
Varsta : 45
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/12/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeJoi 8 Ian - 6:41:12

am luat legatura cu doua colege (eu momentan sunt in concediu) - te anunt ce au hotarat.
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeJoi 8 Ian - 12:12:57

Iti multumesc mult pentru ajutor! pupici
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMar 31 Mar - 5:12:00

mai stiti ceva de Mathias??? pupici
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeMar 31 Mar - 22:27:56

Din pacate nu am mai facut nimic...A aparut cazul la B1 tv acum vreo luna si jumatate dar...nimic. Ajutati un ingeras! 409573
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeLun 13 Apr - 2:48:51

of...cum am putea sa facem sa te ajutam??? trebe inceercat orice varianta....iti tin pumnii si trebe sa ne gandim la ceva....ai incercat prin fundatii de gen cea a mihaelei radulescu a, mai stiu eu cui? Big hog!
Sus In jos
mirumati
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
mirumati


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeLun 13 Apr - 6:27:49

Da, i-am scris Mihaelei Radulescu dar, pana acum, nici un raspuns...Azi am facut rost de adresa site-ului lui Dani Otil, o sa scriu si acolo...Incerc toate variantele...
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitimeJoi 7 Mai - 4:03:21

hm...aveam pe undeva un document cu adresele mai multor fundatii.........sa il caut...daca nu, am sa stau sa il refac eu dupa adrese de email ..poate reusesti asa.......... Big hog!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutati un ingeras! Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati un ingeras!   Ajutati un ingeras! Icon_minitime

Sus In jos
 
Ajutati un ingeras!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Prichi' Club :: Umanitare-
Mergi direct la: