mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sarcina si factorul Rh

In jos 
+2
lavinia
mihaela83
6 participanți
AutorMesaj
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeLun 9 Iun - 23:13:55

In functie de compozitia sangelui au fost stabilite 4 grupe sanguine, ale caror particularitati difera si pe care le stim cu totii: A, B, AB, 0 (zero).
In afara de aceasta clasificare fundamentala exista si sange Rhesus negativ (Rh-) si sange Rhesus pozitiv (Rh+). Proportia este de 85% Rh+ si 15% Rh-, cu diferente de aproximativ 1-10 procente de la o zona geografica a globului la alta.

In 1940, savantii Landsteiner si Wiener au descoperit (in urma unor serioase studii facute pe maimuta Maccacus rhesus ? de unde provine si numele de Rh), ca sangele Rh- fabrica anumite substante numite aglutinine, care ataca globulele rosii ale sangelui Rh+.
Deci sangele Rh+ nu este compatibil cu sangele Rh-, deoarece se produce o reactie de aglutinare, care poate provoca accidente. Descoperirea celor doi savanti a facut lumina in cazul unor accidente, inexplicabile pana atunci, aparute dupa transfuzii, a permis de asemenea, explicarea unor accidente grave aparute la fat si la nou-nascut.


Importanta factorului Rh in sarcina

Determinarea factorului Rh este obligatorie in sarcina. In cazul in care femeia insarcinata a fost depistata cu Rh negativ, se va trece si la stabilirea Rh-ului tatalui. Daca intre cei doi exista incompatibilitate Rh, se dozeaza lunar aglutininele in sangele mamei, incepand din luna a VI-a a sarcinii.
In timpul sarcinii, sangele mamei si al copilului sunt intr-un strans contact. In contact cu sangele Rh+ al copilului, sangele Rh- al mamei fabrica aglutinine. Acestea traverseaza placenta si ataca globulele rosii ale fatului; in functie de cantitatea lor, provocand accidente mai mult sau mai putin grave.
Deci, problemele apar in momentul in care femeia insarcinata, viitoarea mamica este diagnosticata cu Rh negativ, iar tatal cu Rh pozitiv. Sangele tatalui, Rh+, este transmis cu prioritate copilului, descendentii vor fi deci Rh+ (cu mici exceptii), avand un sange incompatibil cu al mamei.
Aceasta imcompabilitate poate provoca la fat moartea intrauterina, edeme generalizate care duc la avort, nastere prematura, iar la nou-nascut, anemie sau icter precoce, numit si icterul hemolitic al nou-nascutului.
Toate aceste accidente sunt diferite manifestari ale aceleiasi boli: boala hemolitica, avand ca origine incompatibilitatea dintre sangele mamei si cel al copilului.
Trebuie sa mentionam ca, de cele mai multe ori, sangele mamei nu produce aglutinine decat in cantitati foarte mici, chiar deloc la prima sarcina, ele fiind in cantitati mai mari la a doua sau a treia sarcina.

Dupa prima nastere sau avort, femeia cu Rh- trebuie sa faca testul Coombs indirect si, in functie de numarul de anticorpi anti-Rh dezvoltati, medicul obstetrician ii va administra imunoglobuline.
In cazul in care medicul obstetrician se teme de un accident datorita titrului ridicat de anticorpi, el va putea provoca nasterea spre luna a VIII-a, deoarece se stie ca numai in ultimele saptamani de sarcina aglutininele ataca globulele rosii ale fatului.

Mergeti frecvent la medic si faceti toate analizele indicate, pentru a preintampina eventuale probleme!

Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
lavinia
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit



Numarul mesajelor : 73
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeMier 25 Iun - 12:05:37

si eu am rh negativ iar sotul pozitiv.am facut dozari de anticorpi in timpul sarcinii si imediat dupa nastere am facut un vaccin.din fericire alexandra a luat grupa si rh sotului.
Sus In jos
alina diana
prichindelul somnoros
prichindelul somnoros
alina diana


Numarul mesajelor : 311
Varsta : 45
Localizare : targoviste,dambovita
Data de inscriere : 30/05/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeSam 19 Iul - 9:39:57

stiu si eu ca sunt probleme cand este incompatibilitate de grup si rh,dar eu stiam ca de la a doua sarcina.
Sus In jos
susucora
prichindelul nou-venit
prichindelul nou-venit
susucora


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 43
Localizare : galati
Data de inscriere : 24/08/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeDum 24 Aug - 10:51:06

eu sunt o norocoasa ca prima sarcina am pierduto si acuma sunt din nou insarcinata si am rh negativ iar sotul pozitiv
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeMier 1 Apr - 9:09:12

si eu sunt rh negativ - toata sarcina mi-am dozat anticorpii. din pacate, mariuca este la fel ca mine - rh negativ...nu a fost nevoie sa fac rho-gamul..dar tot imi este frica de o a doua sarcina... Sarcina si factorul Rh 409573
Sus In jos
Cris
prichindel de trei stelute
prichindel de trei stelute
Cris


Numarul mesajelor : 12197
Varsta : 41
Localizare : tg-mures
Data de inscriere : 22/07/2008

Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitimeSam 6 Iun - 17:07:39

Irina dar nu ai primit vaccinul dupa nastere? si eu am rh-ul nehgativ dar am primit vaccinul si sincer nu imi fac griji. cand am aflat si nu stiam ce este mi-am facut multe griji dar doctorita mea de familie mia explicat cei de facut si gata. adevarul e ca am mers frecvent la analizele de depistarea a anticorpilor
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sarcina si factorul Rh Empty
MesajSubiect: Re: Sarcina si factorul Rh   Sarcina si factorul Rh Icon_minitime

Sus In jos
 
Sarcina si factorul Rh
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Preconceptia, sarcina, nasterea :: Totul despre sarcina-
Mergi direct la: