mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Superstii legate de sarcina

In jos 
+7
dana
lili
irinaemines
alinagherman
alina diana
maryanda
mihaela83
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 26 Iun - 9:20:08

Voi (mai) credeti in superstitii si vorbele babelor,care spuneau,pana sa existe ecograf,ca iti dai seama daca copilasul tau va fi baiat sau fata dupa forma burtii?daca era mai rotunda era fata,daca era baiat aveai burta mai tuguiata.
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 26 Iun - 9:20:29

ce alte supertitii mai stiti legate de sarcina?
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 26 Iun - 9:23:35

mai stiu una cu sare....iei un pic de sare intre degete,fara sa stie gravida,si ii pui in cap;daca duce mana la nas va avea baiat,iar daca o duce la gura va avea fetita.
sincer,mie mi-a facut cineva treaba asta si...am dus mana la gura .... si am fetita :P
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
mihaela83
admin
admin
mihaela83


Numarul mesajelor : 15872
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 26 Iun - 9:32:28

mai stiu ceva legat de furatul in timpul sarcinii;unde duci mana dupa ce ai furat "acel ceva" acolo o sa-i iasa lui bebe semn (reprezentand ce ai furat) si ca sa eviti lucrul asta mai bine duci mana la spate (stiti voi unde);sotul meu are un semn pe abdomen care reprezinta un castravete mic si stiu ca mi-a povestit soacra'mea k ea acolo a dus mana dupa ce a furat castravetele : :1http://www.
Sus In jos
http://www.semineebrasov.ro
maryanda
prichindelul V.I.P.
prichindelul V.I.P.
maryanda


Numarul mesajelor : 4615
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 29/03/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 26 Iun - 12:17:42

asta cu sare mi-a facut-o o colega de munca fara sa stiu si nu am crezut ca o sa fac baiat eu speram la o fetita pana in ultrimu moment ,cred ca e adevarata faza ......ori sa fi fost o pura intamplare?
Sus In jos
https://mamici7prichindei.forumgratuit.ro/index.htm
alina diana
prichindelul somnoros
prichindelul somnoros
alina diana


Numarul mesajelor : 311
Varsta : 45
Localizare : targoviste,dambovita
Data de inscriere : 30/05/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeSam 19 Iul - 9:36:18

mie mi-a facut o colega de servici cu acul.
l-a tinut ea in pumn si eu am ales o parte a pumnului.
daca alegi unde e gamalia faci fata,daca alegi unde e varful faci baiat!
Sus In jos
alinagherman
mamica moderna
mamica moderna
alinagherman


Numarul mesajelor : 26955
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 16/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 3 Dec - 14:10:26

superstitia cu acul nu o stiam.....mai stiti si alte superstitii?
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 6 Dec - 9:55:55

si mie mi-au facut cu acul si au zis ca e baiat...Laught))
Sus In jos
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 6 Dec - 11:01:16

mie la faza cu sarea mi-au iesit de mai multe ori fata...si am facut baiat Superstii legate de sarcina 333142
la faza cu acul....eu stiam ca se pune acum intr-o bucata de paine sau invelit intr-o hartie, soacra-mea mi-a facut asata cu acul intr-un ziar dar l-a facut sus si a indoit un pic la capete...fiind fata in fata mi-a zis sa-l iau si mi l-a pus in fata...normal ca l-am prins de partea dinspre mine si era partea cu gamalia (deci....iarasi ciuciu fata Superstii legate de sarcina 29174 ), apoi mi l-a facut o vecina ca mi l-a pus invers paralel cu mine nu perpendicular si mi-a zis sa aleg un capat si l-am luat de la varf Superstii legate de sarcina 333142 , deci....nici asta nu stiu cat e de adevarata, cat despre forma burtii....asa de ascutita era deee.....eram toata o "bula"...eram rotunda ca o putina Superstii legate de sarcina 804181
Sus In jos
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 6 Dec - 11:54:20

aaa...si inca o chestie...sebi are pe spate un semn din nastere e ca o maslina dar e triunghiulara mai mult...exact la fel o astfel de pata avea tatal meu pe picior la fel cu alte 3-4 puncte mici mai inchise in interior , tata o avea pe pulpa piciorului si la fel arata cand era mai tanar iar pe masura ce treceau anii i s-a alungit luand forma ovala, soacra-mea zicea ca am furat o maslina si am atins acolo pe spate dar eu nu cred Superstii legate de sarcina 970467
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 6 Dec - 21:16:22

pai si furasi sau nu o maslina?????
Sus In jos
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 6 Dec - 22:07:29

mai irina sincer nu-mi aduc aminte daca am furat...stiu doar ca la o inmormantare a unchiului lui adi, de Flori, deci aveam vreo 2 luni, cand am intrat in curte rudele nostre erau pe la "bucatareala" si erau in jurul unei mese mari, iar pe masa era o plasa din aia de plastic cu manere aporape plina cu masline din alea mari, negre nesarate si am salutat si am zis...mamaaa masline si direct cu mana in punga am fost dar m-a vazut toata lumea si am zis ca iau...deci nu e furata Superstii legate de sarcina 804181 dar am spus acelasi semn il avea si tatal meu...deci si bunica a furat o maslina? Superstii legate de sarcina 804181
Sus In jos
alinagherman
mamica moderna
mamica moderna
alinagherman


Numarul mesajelor : 26955
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 16/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMar 8 Dec - 11:47:54

dar oare nu sunt semne care se mostenesc? sper sa nu fi spus o prostie
Sus In jos
irinaemines
medic de garda
medic de garda
irinaemines


Numarul mesajelor : 13663
Varsta : 50
Localizare : worldwide
Data de inscriere : 13/09/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMar 8 Dec - 21:15:39

da mai Lili, sunteti un neam de furaciosi de masline....aiurea ...Alina ai dreptate...sunt anumite predispozitii genetice...si de acolo apar...cam cum ne apar ochii albastri sau caprui si nu avem cum sa influentam asta..
Sus In jos
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMar 8 Dec - 23:42:34

asa zic si eu mai..ca e semn mostenit
soacra-mea are pe gat un semn de imita un ciorchine de strugure, acelasi semn il are adi pe burta, iar nepoata-mea implicit nepoata lui socra-mea are acelasi semn pe pulpa piciorului, difera insa la toti 3 intensitatea coloritului si marimea, in rest ca si model sunt identice, deci...alti furaciosi? deci soacra-mea, fiu-sa si fata lui fi-esa...mie mi se pare foarte evident ca e o chestie genetica
Sus In jos
dana
prichindel de sase stelute
prichindel de sase stelute
dana


Numarul mesajelor : 14578
Varsta : 46
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 20/07/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMier 9 Dec - 0:33:23

baietii mei au amndoi cate trei semne mai inchise la culoare respectiv la incheietura mainii ,a piciorului si a coapsei iar marius are si o alunita direct pe puta lol!
Sus In jos
raluca borzea
mamica vorbareata
mamica vorbareata
raluca borzea


Numarul mesajelor : 34368
Varsta : 43
Localizare : agnita
Data de inscriere : 09/06/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMier 9 Dec - 1:23:19

tudor nu are semne deloc........

se zice ca sa nu dai apa la nimeni cat esti gravida ca cica pierzi apa......total eronat ca mie a trebuit sa imi rupa membranele ca nu s-au rupt si am dat apa sa bea la cine a cerut Superstii legate de sarcina 29174
Sus In jos
alinagherman
mamica moderna
mamica moderna
alinagherman


Numarul mesajelor : 26955
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 16/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMier 9 Dec - 13:47:59

ce de superstitii, nu stiam ca exista atat de multe
Sus In jos
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMier 9 Dec - 21:59:26

mai este iara una legata de pisica...cica sa nu dai gravidacu piciorul in pisica ca iese copilul paros, eu am dat, sebi e intr-adevar paros dar nu stiu daca de acolo Superstii legate de sarcina 804181 ca nu avem spani in familie Superstii legate de sarcina 29174
Sus In jos
raluca borzea
mamica vorbareata
mamica vorbareata
raluca borzea


Numarul mesajelor : 34368
Varsta : 43
Localizare : agnita
Data de inscriere : 09/06/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeJoi 10 Dec - 5:02:19

Superstii legate de sarcina 29174 Superstii legate de sarcina 29174
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeDum 3 Ian - 22:24:55

mai ce de superstitii !
Cu sarea si eu am patito ,cu Flori mi-a iesit ,mi-au pus colegele sare in cap si am dus mana la gura .Cu Dragos bunica lui cumnatat mea mi-a pus sare in cap dar am simtit Superstii legate de sarcina 333142

Eu mai stiu o superstitie se zice sa nu porti curele ca se invarte cordonul in jurul gatului la copil ,eu am purtat halat de casa cu flori in casa si ma legam la mijloc !Era sa se sugrume Fori avea de 4 ori rasucit cordonul in jurul gatutului!Cu Dragos nu am mai purtat ,mi-am luat cu nasturi halat!
Sus In jos
alinagherman
mamica moderna
mamica moderna
alinagherman


Numarul mesajelor : 26955
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 16/03/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeMar 5 Ian - 12:47:31

chiar nu stiam de curea...si nu am purtat dar fara sa stiu . fabi a avut un cordon foarte scurt...si doctorul s-a mirat cand l-a taiat
Sus In jos
viviana
membru de onoare
membru de onoare
viviana


Numarul mesajelor : 16552
Varsta : 48
Localizare : braila
Data de inscriere : 08/09/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeLun 11 Ian - 23:33:57

ce de superstitii ,nu stiam ca sunt multe,unele chiar prea........,dar e bine de stiut
Sus In jos
dana
prichindel de sase stelute
prichindel de sase stelute
dana


Numarul mesajelor : 14578
Varsta : 46
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 20/07/2009

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeVin 15 Ian - 22:18:39

mai eu stiam sa nu dai cu piciorul in caine ca iese copuilul paros cat despre cea cu sarea la mine a fost reala ,,,,a avut grija bunica-mea sa-mi spuna sexul ambilor copii inaintea ecografului Superstii legate de sarcina 29174 ,,,,la marius i-am spus :-pleaca bre de-aici cu prostiiile matale ,,,,,ca deh eu vroiam fata lol! ,,,,si acum imi scoate ochiii ca nu am crezut-o Superstii legate de sarcina 29174
Sus In jos
alyna
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
alyna


Numarul mesajelor : 9651
Varsta : 43
Localizare : Almasu,Salaj
Data de inscriere : 14/10/2008

Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitimeSam 16 Ian - 0:14:44

ce multe superstitii sunt .............chiar nu stiam
Sus In jos
Continut sponsorizat





Superstii legate de sarcina Empty
MesajSubiect: Re: Superstii legate de sarcina   Superstii legate de sarcina Icon_minitime

Sus In jos
 
Superstii legate de sarcina
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Preconceptia, sarcina, nasterea :: Totul despre sarcina-
Mergi direct la: