mamici&prichindei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

mamici&prichindei


 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 orasul meu

In jos 
+23
alinagherman
adriana_1
aniram
alyna
emidiaconu
bobodeni06
simonax25
dana
myky26ro
raluca borzea
monamona26
lili
Cris
lilique
anuta22
alina
aditza_0476
monica_2008
dogaru
wolf miki
lacramioara
brigita
maryanda
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
dana
prichindel de sase stelute
prichindel de sase stelute
dana


Numarul mesajelor : 14578
Varsta : 46
Localizare : Rm.Sarat
Data de inscriere : 20/07/2009

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 10:18:09

ce frumos ,,,abia astept sa vad tg mures ,,sper sa ajung la vara ,,i-am promis lui cuscra orasul meu - Pagina 4 668926
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 10:21:40

foarte frumos e peacolo alyna!!!!!!!!!
nu mai zic de tg mures!!!!!!!!!! Big hog! bravo pentru prezentari
Sus In jos
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 10:28:35

sunteti bineveniti... orasul meu - Pagina 4 554842
Sus In jos
alyna
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
alyna


Numarul mesajelor : 9651
Varsta : 43
Localizare : Almasu,Salaj
Data de inscriere : 14/10/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 20:38:17

foarte fain la Targu Mures
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:19:22

Hai ca va prezin si eu istoria orasului meu!!!!!!!

Ocna Mureş, mai demult Uioara, (în maghiară Marosújvár, în germană Miereschhall [1]) este un oraş din judeţul Alba, Transilvania, România, pe stânga Mureşului.
Localitatea se află situată în partea de nord-est a judeţului Alba, la o distanţă de 55 km de Alba-Iulia si la 22 km de Aiud.

Altitudine medie = 281 m.

Date hidrologice

Până la mijlocul sec. XIX râul Mureş curgea în imediata apropiere a masivului de sare. Din cauza pagubelor produse minelor de sare în timpul deselor inundaţii ale Mureşului, în anii 50 ai sec. XIX albia Mureşului a fost mutată cu câteva sute de metri mai spre est. Totuşi, în anul 1912 s-a produs o nouă inundaţie catastrofală a Mureşului, apele pătrunzând în unele dintre minele vechi, provocând surpări ale tavanelor acestora, cu apariţia la suprafaţa terenului a unor pâlnii şi cratere de mari dimensiuni care au afectat şi zonele locuite învecinate. Spre evitarea extinderii prăbuşirilor minelor vechi, în anul 1952 s-a hotarât umplerea tuturor cavernelor si craterelor formate deasupra fostelor mine Romane, Iosif, Francisc, Ferdinand, Regina Maria şi Principele Nicolae, cu saramură concentrată.
Catastrofa din 1978

În urma avariilor tehnice la mai multe sonde în anii 70 ai sec. XX, Salina Ocna Mureş n-a mai fost în stare sa furnizeze cantităţile necesare de sare în soluţie uzinei de produse sodice UPSOM din localitate. În această situaţie, s-a hotărât pomparea diferenţei de volum din lacurile de pe masivul de sare, umplute cu saramură concentrată, contravenind unui principiu elementar de protecţie a masivului de sare. Acest lucru a dus la diluarea crescândă a concentraţiei apelor lacurilor, respectiv la dizolvarea treptată a peretelui de siguranţă dintre mina 1 Mai si lacul învecinat Iosif. În anul 1978 s-a ajuns la situaţia în care pilierul despărţitor dintre mina 1 Mai şi lacul Iosif (la nivelul orizontului -90 m) a cedat, iar apele s-au revărsat în camerele minei, pe care au inundat-o în întregime în câteva minute. Minierii care lucrau în acel schimb s-au putut salva, ieşind la suprafaţă pe treptele puţului de aeraj. Această catastrofă minieră a dus la sistarea definitivă a exploatării sării în stare solidă la Ocna Mureş, după milenii de activitate aproape neîntreruptă.
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:25:23

storic
Zona Ocna Mureş – Uioara de Sus pe Harta Iosefină a Transilvaniei, 1769-1773

Aşezare civilă romană în Dacia (sec. II-III d.C.), cunoscută pentru exploatarea sării, sub denumirea "Salinae" [2]. Exploatarea relativ intensă a zăcământului de sare în epoca romană, a favorizat dezvoltarea unei importante aşezări cu caracter rural, identificată cu "Salinae", ale cărei urme arheologice se întind pe o mare arie, pe ambele maluri ale Mureşului.

Fără cercetări sistematice, se cunosc descoperiri ce provin de pe aria oraşului şi din împrejurimi, fără posibilitatea unor precizări topografice: subconstrucţii de clădiri, numeroase materiale de construcţii tegulare [3], sculpturi de marmură, vase de ceramică, un opaiţ cu inscripţia "FORTIS" şi alte obiecte. Din zona minelor de sare provin trei inscripţii fragmentare, iar din alte locuri mai multe monede de argint şi bronz între care şi un "dupondius" [4] din timpul împărătesei romane Anna Galeria Faustina (130-176 d.C.) din anii 138-141 d.C.

La marginea de est a localităţii, lângă drumul spre Uioara de Sus, s-au descoperit în anul 1931 trei morminte cu sarcofage din cărămizi, acoperite cu ţigle. Unele cărămizi aveau ştampile de la producătorii particulari P AE TERN şi TII (inscripţii incomplete).

Numeroase descoperiri numismatice se semnalează şi la sud de oraş, în valea de la Hopârta: un "sesterius" [5] din vremea împăratului roman Traian, o monedă de bronz şi o alta de argint.

Urmele de locuire descoperite pe teritoriul oraşului indică prezenţa oamenilor încă din epoca bronzului (Cultura Wietenberg). Au fost descoperite numeroase obiecte de tezaur, statuia zeiţei Hecate şi un relief cu Lupa Capitolina.

Prima atestare documentară datează din anul 1203 sub numele de Uioara [6], apoi la 13 ianuarie 1280 într-un act de schimb de moşii.

La ridicarea topografică din anii 1769-1773 (Harta Iosefină a Transilvaniei, pag140) nu exista încă localitatea Ocna Mureş, ci numai unele exploatări subterane de sare, administrate de birourile din localitatea învecinată Uioara de Sus.

Localitatea se dezvoltă abia la sfârşitul secolului al XVIII-lea, când începe exploatarea organizată a sării, respectiv, când administraţia austriacă preia controlul producţiei de sare.

În perioada interbelică a fost sediul plăşii Ocna-Mureş din cadrul judeţului Alba (interbelic).

Ocna Mureş a fost declarat oraş în anul 1956 şi are în subordine 5 localităţi; 2 localităţi componente (Uioara de Sus şi Uioara de Jos) şi 3 sate (Cisteiu de Mureş, Micoşlaca şi Războieni-Cetate).
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:25:39

Lăcaşuri de cult şi viaţa religioasă
Biserica romano-catolică Sf. Carol Borromeo

* Biserica Romano-Catolică „Sf. Carol Borromeo“, din secolul XVIII. Biserica este înscrisă pe Lista Monumentelor Istorice ale judeţului Alba [7], elaborată de Ministerul Culturii si Cultelor din România în anul 2004.
* Biserica Reformată-Calvină
* Biserica protopopială Greco-Catolică "Sf. Nicolae". Protopopiatul Ocna Mureş: str. Memorandului 37. Parohii aferente: Decea, Fărău, Ocna Mureş şi Unirea II
* Biserica Greco-Catolică „Sf. Maria“
* Biserica Ortodoxă Nouă
* Biserica Adventistă
* Biserica Baptistă "Betel"
* Biserica Nouapostolică

Biserica Penticostala Maranata

* Casa de rugăciuni a "Martorilor lui Iehova"



orasul meu - Pagina 4 450px-Roman_Catholic_church_in_Maro
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:28:49

Obiective turistice

* Ruinele castelului medieval atestat din anul 1290 ca Novum Castrum ("Castelul Teleky"). În cartierul Uioara de Sus se află ruinele unui vechi castel medieval, amintit în documentele anului 1290 sub numele de Novum Castrum (“Castelul Nou”), susţinând prin această denumire existenţa unei fortificaţii anterioare, aparţinând secolelor X-XI, din care se mai pot vedea porţiuni dintr-un val de pământ cu şanţ. Acest “Castel Nou” a fost construit la sfârsitul secolului XIII, din ordinul regalităţii maghiare, pentru protecţia salinei învecinate, fiind apoi amintit în documentele anilor 1336 şi 1382. Din secolul XIV acest castel a devenit proprietatea unor nobili. Mihai Viteazul a donat castelul de la Uioara de Sus sfetnicului său, banul Mihalcea. Din acest edificiu se mai pot vedea azi ruinele unui turn pentagonal, reprezentând vechiul donjon. “Castelul Nou” medieval a fost dărâmat parţial, în locul său ridicându-se între anii 1850-1860 un impunător castel neogotic pentru familia nobiliară Banffy, edificiu care a intrat ulterior în proprietatea conţilor Teleky. Construcţia este alăturată unor locuinţe anexe destinate personalului auxiliar de administrare şi întreţinere a domeniului. În perimetrul curţii există o pivniţă de vinuri şi o capelă, care, iniţial a fost dotată cu o orgă. Din iniţiativa familiei Teleky în jurul castelului a fost amenajat un parc cu alei si arbori, printre care specii aclimatizate, unele fiind rarităţi dendrologice.
* Ruinele unei biserici construite în stil romanic în jurul anului 1300 la Uioara de Sus.
* Monumentul Eroilor Români din Al Doilea Război Mondial. Obeliscul, cu o înălţime de 5,5 m, pe o bază de 1,5 m, este amplasat in parcul oraşului, fiind ridicat în memoria eroilor români căzuţi în Al Doilea Război Mondial. Pe faţada monumentului, pe o placă de marmură, se află un înscris comemorativ: „1944 – 23 August – Slavă eroilor armatei române care s-au jertfit pentru eliberarea patriei de sub jugul fascist“.
* Monumentul Eroilor, str. Nicolae Iorga.
* Stejarul Unirii. Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 a fost marcată de „Stejarul Unirii”, plantat în curtea Şcolii Vechi de pe strada Nicolae Iorga (monument al naturii).
Veche staţiune balneoclimaterică

Ocna Mureş este un oraş situat la altitudinea de 258 m. Dispune de un climat continental-moderat, cu temperatura medie anuală de 9 °C (peste 20 °C în iulie şi sub −4 °C în ianuarie). Are un interes turistic deosebit, datorită lacurilor aflate pe masivul de sare. Localitatea a oferit în trecut mai multe instalaţii de tratament, printre care: un solariu cu amenajări pentru aeroterapie şi helioterapie, instalaţii pentru electroterapie, băi calde, apă minerală sărată concentrată. Dintre factorii naturali de cură trebuie menţionate şi apele minerale clorurate şi sodice din lacurile existente pe locurile vechilor saline. Aceste ape au o concentraţie deosebit de mare (266 grame /litru), fiind utilizate în trecut în tratarea unor afecţiuni, precum cele reumatismale articulare şi degenerative (periartrite, tendinoze, artroze, poliartroze), neurologice periferice (sechele după poliomielite, pareze), ginecologice (metroanexită cronică, cervicită cronică, insuficienţă ovariană), posttraumatismale (stări după entorse, luxaţii, fracturi). Se preconizează redarea în circuitul balneoclimateric a acestei staţiuni.
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:44:23

primaria orasului!!!

orasul meu - Pagina 4 Planulstrategicdedezvoltaresocioeco

casa de cultura!

orasul meu - Pagina 4 Planulstrategicdedezvoltaresocio-1

campul de sonde de extragerea saramurii

orasul meu - Pagina 4 Planulstrategicdedezvoltaresocio-2


ruinele castelului

orasul meu - Pagina 4 Ocna-mures2

orasul vazut de pe Dealul Banta!

orasul meu - Pagina 4 4855883
Sus In jos
alyna
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
alyna


Numarul mesajelor : 9651
Varsta : 43
Localizare : Almasu,Salaj
Data de inscriere : 14/10/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:46:46

fain Brigi si la voi!
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:47:01

aicea sunt ruinele Bailor sarate ,mai demult foarte cautata ,acuma e una cu pamantul ,s-a daramat si se face Peny Market!!!!!!!

orasul meu - Pagina 4 4
Sus In jos
alyna
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
alyna


Numarul mesajelor : 9651
Varsta : 43
Localizare : Almasu,Salaj
Data de inscriere : 14/10/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 21:49:13

in tara asta tot ce e frumos si s-ar putea restaura se distruge pentru a se construi altceva
Sus In jos
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 22:09:46

da alyna ,in loc sa o restaureze sau sa faca alta bai ,ei au dat jos baile sa construiasaca market .Bine ca umbla sa faca oras balmeoclimateric dar avem 2 hoteluri si o pensiune si sunt goale ,ca doar la ce sa vina oamneii??????Imi aduc aminte cand eram copila ,era arhiplin baile ,duminica veneau autocare pline de oamnei din toata tara!!!!!!
Am avut si strand cu apa sarata si acela s-a inchis ,nici nu mai stiu daca exista ca nu merg pe acolo ca nu am ce vedea!
Pramaria a vandul hotelurile si baile la un investitor cu niste conditii si primea fonduri europene dar nu a facut nimica ,a platit tiganii ca sa o darame si sa fure tot ca sa nu mai aiba dupa ce plati impozit !
Sus In jos
alyna
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
alyna


Numarul mesajelor : 9651
Varsta : 43
Localizare : Almasu,Salaj
Data de inscriere : 14/10/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 23:00:20

orasul meu - Pagina 4 513257
Sus In jos
bobodeni06
prichindel de cinci stelute
prichindel de cinci stelute
bobodeni06


Numarul mesajelor : 13241
Varsta : 40
Localizare : cluj
Data de inscriere : 24/03/2010

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 23:07:42

foarte frumos oras brigita
Sus In jos
http://lilypie[url=http://www.stradapiticilor.ro/?chioscul=blink
lili
admin
admin
lili


Numarul mesajelor : 32234
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 08/03/2009

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Apr - 23:08:19

frumos orasul meu - Pagina 4 311766 pacat ca nu stim sa pretuim ce avem
Sus In jos
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 0:15:58

asa e ...
Sus In jos
aniram
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
aniram


Numarul mesajelor : 9613
Varsta : 39
Localizare : slatina
Data de inscriere : 20/07/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:17:26

orasul meu - Pagina 4 554842 ce frumos e pe acolo, fetelor!!! orasul meu - Pagina 4 554842
Sus In jos
http://www.aniramanid.blogspot.com
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:22:19

va asteptam si pe voi...
Sus In jos
aniram
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
aniram


Numarul mesajelor : 9613
Varsta : 39
Localizare : slatina
Data de inscriere : 20/07/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:29:45

eu nu prea sunt mandra de orasul meu orasul meu - Pagina 4 29174
Sus In jos
http://www.aniramanid.blogspot.com
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:39:39

da e frumos peste tot ,dar cand edilii nu stiu sa aprecieze ce avem ,noau nu ne sta in putinta sa avem grija de tot orasul!!!!!!!!!!
Nu sunt mandra nici eu de orasul meu ca pur si simplu nu ai unde sa mergi ,la un film nici nu stiu decati ani nu s-a facut!!!!!!!La un spectacol!!!!!!!
Si cand industria e la pamanat ,degeaba faci ceva ca oameii majoritatea sunt someri! dezamagit
Sus In jos
aniram
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
aniram


Numarul mesajelor : 9613
Varsta : 39
Localizare : slatina
Data de inscriere : 20/07/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:45:29

http://www.slatina.org/

daca aveti chef si timp... o mica prezentare..ar trebui sa fie un filmulet...
Sus In jos
http://www.aniramanid.blogspot.com
brigita
prichindelul asistent
prichindelul asistent
brigita


Numarul mesajelor : 73586
Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 1:52:12

foarte frumos orasul ,mai marina!!!!!!!!!
si bine pusa in valoare la cine a facut montajul ,imagini vechi cu cele actuale!!!!!!!!
Sus In jos
aniram
prichindelul licentiat
prichindelul licentiat
aniram


Numarul mesajelor : 9613
Varsta : 39
Localizare : slatina
Data de inscriere : 20/07/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 5:03:13

ma orasul arata bine, mai cu seama ca avem si fantana aia imensa care canta si danseaza jeturile pe melodie..e superbaaaa! dar oamenii........ orasul meu - Pagina 4 409573
Sus In jos
http://www.aniramanid.blogspot.com
emidiaconu
prichindelul stie-tot
prichindelul stie-tot
emidiaconu


Numarul mesajelor : 4288
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 29/03/2008

orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Apr - 6:10:41

orasul meu - Pagina 4 554842
Sus In jos
Continut sponsorizat





orasul meu - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: orasul meu   orasul meu - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
orasul meu
Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
mamici&prichindei :: Bine ai venit! :: Sa facem cunostinta!-
Mergi direct la: